W jakich zawodach sprawdzają się rękawice antyprzecięciowe?

Wykonywanie każdej pracy może wiązać się z ryzykiem uszkodzenia dłoni. Wiele zawodów jednak charakteryzuje się bardzo wysokim ryzykiem w tym aspekcie i to właśnie tam powinny być one chronione w najwyższym stopniu. Mowa tutaj między innymi o hutach szkła czy też o zakładach dekarskich. Również mechanicy na co dzień mają do czynienia z ostrymi krawędziami, zardzewiałymi metalami. W wyniku wykonywania tego typu obowiązków, dłoń może zostać przecięta, rozcięcia i automatycznie uniemożliwiająca wykonywanie dalszej pracy. Jak zatem uchronić swoje dłonie?

Czym charakteryzują się rękawice antyprzecięciowe?

Rękawice antyprzecięciowe są szczególnym rodzajem rękawic, tworzonych z myślą o zawodach takich jak chociażby pracownik huty szkła. Ostre elementy są tam na porządku dziennym, a ryzyko zranienia rąk ogromne. Rękawice tego typu chronią dłonie przed przecięciami czy też cięciami za pośrednictwem przedmiotów. Wszystko to przede wszystkim dzięki ich składowi materiałowemu. Część takich rękawic wykonywana jest między innymi ze stali nierdzewnej, inne natomiast z przędzy stretch-kevlar. Tego typu rękawice sprawdzają się nie tylko w sytuacjach związanych z bezpośrednim ryzykiem przecięcia dłoni, ale także podczas zwyczajowych obowiązków. Są one między innymi bardzo odporne na ścieranie. Wiele modeli posiada także możliwość regulowania rękawicy i dopasowywania jej w jak najlepszym stopniu do dłoni. Materiał, z którego są wykonywane rękawice chroni je, ale również pozwala na swobodne poruszanie ręką, co jest niezbędną kwestią w absolutnie każdym zawodzie.

Wiele rękawic spełnia także normę EN407. Norma ta jest szczególnie dedykowana zawodom, w których istnieje ryzyko ucięcia sobie ręki, a więc najwyższe. Rękawice tego typu stanowią najlepszą ochronę, jednak wiążą się automatycznie także z najwyższym kosztem.

Jak odpowiednie rękawice wpływają na komfort pracy?

Każdy pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swojemu pracownikowi obuwia roboczego oraz odzieży, w tym także różnego rodzaju akcesoriów, mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracy. Jeśli pracownik jest odpowiednio wyposażony, wówczas zdecydowanie poprawia się komfort jego pracy, ale i ogólny poziom bezpieczeństwa w firmie. Możliwość uchronienia się przed wieloma wypadkami, wiąże się także z korzyścią dla pracodawcy, który odpowiada za wszystkich swoich pracowników.

Już dość standardowe rękawice tego typu: https://www.ferpol.pl/pl/841-rekawice-antyprzecieciowe, umożliwiają pracę z ostrymi przedmiotami. Zazwyczaj z ich używaniem wiąże się także wiele innych korzyści, przykładowo większy komfort pracy na zaolejonych powierzchniach.