Serwis ubrań roboczych – dlaczego warto z niego skorzystać?

W wielu firmach pracownicy zostają wyposażeni w odzież roboczą lub ochronną. Pracodawca jest zobowiązany nie tylko do jej dostarczenia, ale również do serwisowania ubrań. Czasami pracodawcy decydują się przerzucić kwestię prania odzieży na pracowników, niemniej jednak pojawia się wtedy problem w postaci ustalenia wysokości ekwiwalentu. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie więc skorzystanie z serwisu ubrań roboczych.

Obowiązki pracodawcy

Pracownicy zobowiązani są nosić odzież ochronną lub roboczą podczas każdej zmiany. Niestety, w trakcie tygodnia roboczego mogą na niej pojawić się zabrudzenia, a co więcej może ona wymagać odświeżenia. Co do zasady, do dostarczenia kompletnej i zdatnej do użytku odzieży roboczej zobowiązany jest pracodawca. Bierze więc on na siebie obowiązek prania, a także naprawy czy wymiany odzieży w razie potrzeby. Najczęściej jednak firmy nie dysponują odpowiednim sprzętem, który pozwalałby na utrzymanie odzieży roboczej w czystości. Jej pranie zlecają więc pracownikom – zgodnie z prawem jest to dopuszczalne, jednak pracownik musi w zamian otrzymać odpowiedni ekwiwalent. Ustalenie jego wysokości najczęściej sprawia pracodawcom niemały problem. Co więcej, pracownik, który we własnym zakresie musi dbać o odzież, może zwyczajnie zapomnieć zabrać ją z domu czy wyprać.

Obowiązkiem pracodawcy będzie więc zorganizować komplet zdatnej do użytku odzieży, tak aby pracownik mógł przystąpić do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Jest to szczególnie istotne w kontekście odzieży roboczej, której nie może zastąpić zwykłe ubranie pracownika. 

Na czym polega serwis ubrań roboczych?

Z pomocą pracodawcą przychodzą firmy, które zajmują się serwisowaniem ubrań roboczych? Na czym dokładnie polega owy serwis? Otóż wyspecjalizowany podmiot gospodarczy odbiera odzież od pracowników w uzgodnionym czasie, najczęściej pod koniec tygodnia roboczego. W przypadku firm, w których praca odbywa się w sposób ciągły, moment odbioru odzieży ustalany jest indywidualnie. Kolejnym krokiem jest przegląd odzieży, na podstawie którego można stwierdzić, które ubrania nadają się do użytku bądź naprawy, a które trzeba będzie zutylizować.

Odzież nadająca się do użytku jest prana w specjalistycznych środkach, które – choć delikatne – doskonale radzą sobie z bakteriami innego rodzaju drobnoustrojami. Następnie odzież jest dostarczana pracownikom firmy, tak aby zawsze mogli oni przystąpić do wykonywania swoich obowiązków o czasie. Co ważne, odzież, która nie nadaje się do użytku, jest wymieniana na inną. Z dokładną ofertą firmy, która świadczy usługi z zakresu serwisowania ubrań roboczych, można zapoznać się na stronie internetowej https://stapol.pl/uslugi/serwis-odziezy-roboczej. Skorzystanie z tejże usługi pozwala odciążyć pracodawcę, ale również pracowników, którzy nie będą musieli pamiętać o praniu odzieży i wzięciu jej ze sobą do pracy.

Warto zwrócić uwagę na to, że zlecenie serwisowania odzieży roboczej firmie zewnętrznej pozwala zoptymalizować koszty, a także uniknąć problemu, jakim jest ustalanie wysokości ekwiwalentu za pranie.