Czym są audiobooki i czym różnią się od tradycyjnych książek?

Audiobook to pewna odmiana książki, przy której nie trzeba skupiać się na czytaniu. Treść książki jest przekazywana za pomocą nagrania głosowego. Można ją uruchomić niemal z każdego urządzenia, które ma możliwość odtwarzania plików mp3. Jakie są plusy audiobooków, czym sugerować się przy ich wyborze i gdzie można je zakupić?

Zalety audiobooków

Audiobooki to znakomite rozwiązanie dla osób, które są stale zabiegane i nie mają czasu na czytanie. Można je włączyć z pomocą głośników w samochodzie lub podczas gotowania. Da się ich słuchać w komunikacji miejskiej dzięki słuchawkom. Co prawda książki da się czytać w pociągu na siedząco, ale w pozycji stojącej jest już bardzo niewygodnie. Audiobooków można słuchać w zupełnej ciemności przed snem, co w połączeniu z dobrym lektorem oddziałuje lepiej na wyobraźnię niż czytanie przy lampce.

Audiobooki to znakomite rozwiązanie z uwagi na wygodę. Nie zajmują miejsca w pokoju, a jedynie zapełnią nieznacznie pamięć telefonu albo laptopa. Nie wymagają przy okazji ścinania drzew, co wpływa na środowisko naturalne. Słuchacz dokładnie wie ile zajmuje mu poznanie treści książki, co może się wydłużyć przy tradycyjnym czytaniu. Audiobooki są również nieocenione przy problemach ze wzrokiem. Nie męczą one niepotrzebnie oczu i nie wymagają zakładania okularów. Trzeba też zwrócić uwagę na osoby, które utraciły wzrok i nie mogą poznawać treści książek w inny sposób.

Na co zwracać uwagę przy zakupie audiobooków?

Audiobooki mogą przybierać różne formy. Do czytania treści książek zatrudnia się różne osoby, w zależności od wydawnictwa. Niektóre z nich mają lepsze, a inne gorsze opinie. Często wynika to z umiejętności zatrudnianych lektorów, którzy umieją zaciekawić słuchacza. Czasami zatrudnia się nawet cały zestaw aktorów głosowych, którzy dzielą się na poszczególne role. Warto kupować takie audiobooki, bo bardziej pomagają wczuć się w historię. Dużo lepiej, kiedy kwestie żeńskie są czytane przez kobietę, a męskie przez mężczyznę. Należy również dobrać audiobook do odtwarzacza. Niektóre laptopy nie mają możliwości odtwarzania płyt CD, dlatego należy wybrać wtedy ich elektroniczną wersję w formacie mp3.

Gdzie można kupić audiobooki?

Audiobooki są coraz popularniejsze, dlatego można je kupić w niemal każdej księgarni internetowej. Przykładem tego jest virtualo.pl, który opiera działalność na książkach mówionych oraz ebookach. Wybór tytułów w takich księgarniach jest naprawdę olbrzymi. Znaleźć w nich można niemal wszystkie najważniejsze tytuły literatury światowej. Nie zabraknie też znanych biografii, poradników oraz tytułów obcojęzycznych.

Wybór audiobooków na stronach typu Virtualo jest porównywalny z tradycyjnymi książkami. Szukając po kategoriach znajdziemy zarówno horrory, komedię, fantastykę, romanse, jak i tytuły sportowe. Trzeba też pamiętać o audiobookach popularnonaukowych, które powiększają wiedzę słuchacza. Coś dla siebie znajdą dzieci, które jeszcze nie umieją czytać. Trzeba też pamiętać o ich edukacji, gdzie w księgarniach nie brakuje podręczników, pozycji do nauki języków obcych, a także lektur szkolnych.