Czy można czytać wartościowe treści za darmo?

Mówi się, że w Internecie jest wszystko. Fakt, można tu znaleźć fragmenty książek, poradniki, zestawy zadań, materiały do nauki różnych przedmiotów lub umiejętności, często oparte w przynajmniej  pewnym stopniu na publikacjach książkowych. To sprawia, że spora grupa osób myśli o sięgnięciu po całą publikację z konkretnej branży. Dzisiaj rosnącą popularnością cieszą elektroniczne wersje tytułów – zarówno z literatury pięknej, jak i użytkowej – to e-booki. Jednak i za nie trzeba zazwyczaj płacić i to często tyle samo ,co za książki w formie papierowej. Czy jest jednak możliwość znalezienia gdzieś i to legalnie darmowych treści w formie e-booków?

Dlaczego właśnie e-booki?

Czytanie książek i czasopism w formie elektronicznej jest wygodne nawet w trakcie podróży. Można je czytać na laptopach, tabletach, ale też na jeszcze poręczniejszych czytnikach e-booków. W pamięci takiego urządzenia mieszczą się tysiące tytułów, które można mieć zawsze ze sobą. wiele czytników obsługuje też dodatkowe karty pamięci, co pozwala na łatwe posiadanie i przenoszenie jeszcze większej liczby publikacji w formie elektronicznej. Czytnik ułatwia łatwe znalezienie każdego zapisanego w nim tytułu oraz zaznaczenie miejsca, w którym czytelnik przerwał lekturę.


Coraz więcej osób, nie rezygnując z czytania książek w formie tradycyjnej, sięga też coraz częściej po e-booki. Nie zawsze bowiem można mieć pod ręką wszystkie przydatne tytuły w postaci papierowej. Czasem chodzi o ciężar bagażu, a innym po prostu o brak miejsca w domu. E-booki pozwalają pogodzić te problemy z chęcią czytania i posiadania pokaźnej, wartościowej i różnorodnej biblioteki.

Nie ma nic za darmo?

Darmowy dostęp do książek czytelnicy mają dzięki bibliotekom i znajomym, którzy godzą się pożyczać książki, Wiele tekstów jest też umieszczanych w sieci – to np. fragmenty książek albo wiersze, szczególnie poetów, których czytuje się w ramach edukacji szkolnej. Zdarza się jednak, że jakaś publikacja pojawiła się w sieci w formie elektronicznej na niezupełnie legalnych zasadach. Czy w sieci można znaleźć darmowe ebooki i legalnie z nich korzystać? Na szczęście tak – dostęp do tego typu dóbr jest nawet dosyć prosty. Udostępniają je specjalne portale oraz księgarnie internetowe obok tytułów płatnych oraz  – w niektórych przypadkach – także książek tradycyjnych.


Jednym z miejsc, gdzie można znaleźć i pobrać legalnie ebooki za darmo jest np. Virtualo. Można tu znaleźć liczne tytuły zarówno do czytania dla przyjemności, jak i do nauki lub pomagające doszlifować różne umiejętności, To np. lektury szkolne – zarówno proza, jak i poezja – pomoce szkolne  (np. ortografia) oraz tytuły związane z różnymi dziedzinami wiedzy. Każdy z tych tytułów jest do pobrania w przynajmniej w jednym, a często we wszystkich trzech najpopularniejszych formatach e-bookowych: epub, mobi i pdf. Dzięki temu łatwo je czytać na każdym dostępnym na rynku czytniku e-booków lub innym popularnym urządzeniu – komputerze lub tablecie. To stanowczo zwiększa grono osób, do których są one adresowane.