Arabica a Robusta – idealna kawa dla Ciebie, czyli jaka?

Na rynku najpopularniejsze są 2 rodzaje kawy: słynna Arabica i nieco mniej znana Robusta. Wybierając idealną kawę do swojego ekspresu, warto znać różnicę między nimi i świadomie podjąć decyzję, którym rodzajem kawy umilić sobie poranek.

Kawa Arabica

Arabica to kawa bardzo popularna w różnych kawiarniach. Często za tego typu kawę trzeba nieco dopłacić, jednak według wielu stałych klientów zdecydowanie warto wydać dodatkowych parę złotych na Arabicę. Dlaczego jest taka wyjątkowa? Przede wszystkim ze względu na swój doskonały smak. Pochodzi ona z upraw afrykańskich i z Ameryki Południowej. Jest wymagająca, jednak za troskę odwdzięcza się niezrównanym, delikatnym smakiem i aromatem.

Kawa Arabica – właściwości

Ziarna kawy Arabica są zielone lub szarozielone, podłużne, a po paleniu zawierają niewielką ilość kofeiny. Mimo to kawa Arabica jest uważana za tą najwyższej jakości, która posiada wiele wspaniałych właściwości. Wpływa m.in. na redukcję stresu, spalanie tłuszczu, a także poprawia krążenie krwi. Oprócz tego jakościowa kawa z ekspresu zwiększa produkcję serotoniny oraz poprawia koncentrację i pamięć. Mimo to nie należy z nią przesadzać – najlepiej pić nie więcej niż 4 filiżanki mocnej kawy.

Kawa 100 Arabica – co to znaczy?

Tym symbolem oznacza się kawę zawierającą 100% ziaren Arabica. To odmiana najbardziej szlachetna, którą charakteryzuje wysoka jakość, jak i najwyższa cena. To idealny wybór dla prawdziwych kawoszy, którzy oczekują jakościowego i smakowitego napoju o wyjątkowym aromacie.

Kawa Robusta

Kawa Robusta jest łatwiejsza w uprawie niż Arabica oraz zazwyczaj jest od niej tańsza. Ma ostry aromat, do tego wyrazisty i dość gorzki smak. Posiada również zdecydowanie więcej kofeiny – może być jej nawet dwukrotnie więcej. Jej ziarna są mniejsze i bardziej owalne. Kawa Robusta jest częstym składnikiem mieszanek różnych rodzajów kawy, za to rzadko spotyka się ją bez żadnych dodatków.

Kawa Arabica a Robusta – co wybrać?

Wybór odpowiedniego rodzaju kawy powinien zależeć od kilku bardzo ważnych czynników. Każdy z nich należy spokojnie rozważyć, który napój lepiej wybrać: kawę Arabica czy Robusta?
• podatność na kofeinę – osoby podatne na działanie kofeiny powinny wybierać Arabicę, zaś te szukające pobudzającego napoju i odporne na działanie kofeiny mogą spokojnie zdecydować się na Robustę
• smak kawy – miłośnicy delikatnego smaku i aromatu z pewnością pokochają Arabicę, z kolei osoby poszukujące ostrego i wyrazistego smaku mogą śmiało sięgnąć po Robustę
• cena ziaren – jeśli chcesz przyoszczędzić na kawie, lepiej wybierz tańszą Robustę, zaś jeśli cena nie gra roli, spokojnie możesz zainwestować w Arabicę
• relaks lub pobudzenie – na chwilę relaksu z filiżanką kawy lepiej wybrać Arabicę, z kolei o poranku świetnie pobudzi Cię Robusta

Przeczytaj o tym więcej na: Ziarna kawy arabica czy robusta? Poznaj różnice

Kawa Arabica z Robustą

Istnieją mieszanki kawowe, które zawierają kawę Arabica i Robusta. Taka mieszanka ma zazwyczaj dość łagodny smak i wyjątkowy aromat. Jest również idealnym wyśrodkowaniem między niewielką zawartością kofeiny w Arabice a jej dużym stężeniem w czystej Robuście. Warto wypróbować chociażby tę od polskiego producenta QUBA CAFFE Kawa ziarnista No. 4, która stanowi mieszankę pół na pół.

Przy okazji jest również tańsza niż kawa 100 Arabica, dlatego warto ją wypróbować podczas poszukiwań idealnego napoju dla siebie. Należy wówczas sprawdzić ilość każdego rodzaju kawy w opakowaniu – zazwyczaj jest ona podana przez producenta w składzie.