Okulary progresywne – dla kogo tak, dla kogo nie?

O okularach progresywnych mówi się sporo. To najpopularniejszy model okularów spotykany w nowoczesnym społeczeństwie, a przede wszystkim maksymalnie uniwersalny. Pojawiają się jednak pytania odnośnie tego, kto może chodzić w okularach progresywnych, a kto raczej powinien z nich zrezygnować.

Komu zaleca się najbardziej nowoczesne okulary progresywne?

dziewczyna z okularami

Zacznijmy od grupy, która potrzebuje okularów progresywnych. To po prostu ludzie zaczynający dostrzegać problem z widzeniem bliskich i dalekich odległości. Tzw. presbiopia dotyka większości populacji po przekroczeniu wieku średniego, mniej więcej trzydziestu lat. Wcześniej, jeżeli człowiek spędza całe życie przed ekranem komputera lub innych, elektronicznych gadżetów. Te bowiem pogarszają widzenie stopniowo. Okulary progresywne przydają się do widzenia z daleka i z bliska, bez żadnych strat jakościowych. To prawdopodobnie ich największy plus z perspektywy zwykłego człowieka. Zaleca się je również do komputera, do jazdy samochodem, w niektórych przypadkach podczas uprawiania sportów. Okulary progresywne nie wymagają bardzo długiego okresu adaptacji. Delikatny dyskomfort u wielu użytkowników znika już pierwszego dnia.

Kto powinien zrezygnować z ich noszenia?

Nie zaleca się natomiast okularów progresywnych osobom posiadającym poza problemami ze wzrokiem kłopoty z zachowaniem równowagi. Poza tym okularów progresywnych nie stosuje się w przypadku zaawansowanych schorzeń okulistycznych i przy niedowiedzeniu tylko na jedno oko. W takich przypadkach znajdziesz wiele lepszych rozwiązań, które nie odbiją się negatywnie na twoim zdrowiu. Nie warto też przerzucać się na okulary progresywne, jeżeli wcześniej nosiłeś inny model. Oczy w takim momencie mogą doznać delikatnego szoku.

Podsumowanie

Estetyka okularów progresywnych i ich możliwości zachęcają do zakupu. Warto jednak ocenić swoje możliwości zdrowotne, skonsultować się przed inwestycją w okulary z profesjonalnym optykiem, a do tego przetestować różne modele, aby nabrać zaufania.