Jak przebiega proces projektowania i tworzenia opakowań?

W dzisiejszych czasach opakowanie służy nie tylko do bezpiecznego przechowywania i transportowania produktów, ale jest również istotnym narzędziem marketingowym. Dobre opakowanie powinno wyglądać atrakcyjnie, przyciągać nabywców, a także wpływać na kształtowanie wizerunku firmy.

Tworzenie koncepcji na podstawie potrzeb i oczekiwań klienta

Projektowanie opakowań rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu ze zleceniodawcą, w celu poznania jego potrzeb i oczekiwań. Podstawowym zadaniem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie o formę opakowania. Niektórzy klienci preferują pudełka, inni torby papierowe lub foliopaki. Istotne znaczenie ma również sposób jego otwierania i zamykania, a także rozmiar. Zleceniodawca musi odpowiedzieć na pytanie, czy w jego wnętrzu umieszczony będzie jeden produkt, czy też cała seria produktów. Po uzyskaniu niezbędnych informacji projektanci mogą przystąpić do pracy, polegającej na stworzeniu siatki wykrojnika. Po stworzeniu wykrojnika graficy przystępują do wirtualnego nanoszenia odpowiednich zdobień, zgodnych z obowiązującymi trendami. Na tym etapie na opakowaniu umieszcza się również logo firmy, informacje o produkcie i inne elementy zwiększające jego atrakcyjność.

Tworzenie makiet i opakowań próbnych

Gdy prototyp projektu jest gotowy, można przystąpić do tworzenia makiety, czyli rzeczywistego opakowania wykonanego z docelowego materiału. Stworzenie namacalnej makiety pozwala ocenić jej walory i wykryć wady, które były niewidoczne na etapie projektowania komputerowego. Na tej podstawie możliwe jest również określenie funkcjonalności oraz oszacowanie kosztów wytworzenia opakowania. Po dokonaniu oceny makiety i usunięciu jej niedoskonałości projektanci przystępują do wybierania materiałów uszlachetniających. Chodzi tu przede wszystkim o różnego rodzaju dekoracje i zdobienia, które zwiększają atrakcyjność opakowania. Rodzaj dostępnych uszlachetnień uzależniony jest głównie od parku maszynowego, którym dysponuje drukarnia. Kolejnym krokiem przy projektowaniu opakowań jest dobór kolorów. W związku z tym, że kolory na ekranie monitora i po wydruku mogą się różnić, wykonuje się próbne wydruki kontrolne. Pozwala to na wyeliminowanie błędów kolorystycznych jeszcze na etapie projektowania. Kiedy projekt opakowania jest gotowy i zaakceptowany przez zleceniodawcę, można przystąpić do realizacji zamówienia. Jak pokazują powyższe przykłady stworzenie atrakcyjnego i zgodnego z obowiązującymi trendami opakowania nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też warto korzystać z usług sprawdzonych firm, posiadających duże doświadczenie w świadczeniu tego rodzaju usług.

Wiele firm zajmuje się zarówno projektowaniem, jak i produkowaniem opakowań. Jedną z nich jest między innymi drukarnia w Łodzi Fingerprint. W ofercie firmy znajdujemy możliwość wykonywanie opakowań kartonowych czy też na metalizie. Mogą być one tłoczone czy też wykonane z tworzyw sztucznych. Oferta jest skierowana do wielu firm, między innymi farmaceutycznych, kosmetycznych, odzieżowych itp. Opakowania produkowane przez firmę, trafiają również do producentów słodyczy. Ich usługi są zatem kompleksowe, trafiające w potrzeby wielu klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *